A Földművelésügyi Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából a Magyar Mezőgazdasági Múzeum NYÍLT PÁLYÁZATOT HIRDET óvodák számára “Zöld Óvoda” és “Örökös Zöld Óvoda” cím elnyerésére.
A pályázat érvényességi ideje: visszavonásig
A pályázat célja:
A Földművelésügyi Minisztérium (a továbbiakban: FM) és az Emberi Erőforrások Minisztériuma (a továbbiakban: EMMI) – a hazai és a nemzetközi tapasztalatok alapján – fontosnak tartja, hogy az óvodás korosztály sajátos, korcsoportjának megfelelő élményekre és tapasztalatra építő, azaz tevékenységorientált környezeti nevelésben részesüljön. Az óvodai környezeti nevelés feladatai az európai normáknak, ezen belül a hazai jellegzetességeknek megfelelő környezettudatos magatartásminták, értékek és életviteli szokások átadása, átvétele. A fenntarthatóságra nevelés gyakorlati megvalósítása érdekében kifejtett magyar óvodai nevelési tevékenységek legjobb példáinak elterjesztése fontos feladat határainkon innen és határainkon túl is. Mindennek hatékony, rendszerbe szerveződött eszköze a Zöld Óvoda minősítési rendszer.
A pályázat tárgya: A kidolgozott kritériumrendszer alapján dolgozó óvodák számára a “Zöld Óvoda” és az “Örökös Zöld Óvoda” cím elnyerése.
A pályázók köre: a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 7.§ (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott, belföldi székhelyű óvodák, fenntartótól függetlenül.
A “Zöld Óvoda” és az “Örökös Zöld Óvoda” cím alkalmazható: az intézmény partnerkapcsolatainak építése és marketingtevékenysége során, mint a környezeti neveléssel kapcsolatos irányultságáról szóló referencia; tagja lesz a Zöld Óvodák hálózatának, kapcsolatrendszere bővül, programok kínálata segíti szakmai fejlődését.
A díjazottak oklevelet kapnak.
Az oklevelet a környezetvédelemért és az oktatásért felelős tárcák hatáskörrel rendelkező államtitkárai közösen adják ki.
A pályázaton elnyert cím nem jár együtt költségvetési támogatással.
Pályázati feltételek:
– Amennyiben az intézmény több feladat-ellátási hellyel (tagintézmény, telephely) rendelkezik, csak azon feladat-ellátási helyeire nyújtsa be külön-külön a pályázatot, amelyekben a pályázati feltételek adottak.
– A pályázónak rendelkeznie kell nevelőmunkájában az elmúlt három évre vonatkozóan olyan kiemelkedő és eredményes feladatvállalással és tevékenységgel, melynek iránya a korszerű környezeti nevelés céljainak elérése érdekében hatékonyan valósult meg, illetve a pályázónak képesnek kell lennie arra, hogy a cím elnyerését követően is folyamatosan teljesíti a Zöld Óvoda Kritériumrendszer feltételeit. (1. sz. melléklet)
– A pályázónak pályázatában be kell mutatnia, hogy az óvodai pedagógiai programjában központi szerepet foglal el a környezeti nevelés, továbbá, hogy a programokat az adott feladat-ellátási hely vonatkozásában valósítja meg.
Pályázati feltételek a Zöld Óvoda Cím elnyerésére első alkalommal pályázó intézményeknek:
Minden olyan feladat-ellátási hely pályázhat, amely úgy ítéli meg, hogy intézményi nevelőmunkája során teljesíti a Zöld Óvodai Kritériumrendszerben (1. sz. melléklet) foglalt tartalmak 60%-át a 3. számú melléklet kitöltése alapján.
Pályázati feltételek a Zöld Óvoda Cím elnyerésére második és harmadik alkalommal pályázó intézményeknek:
Minden olyan feladat-ellátási hely pályázhat, amely úgy ítéli meg, hogy nevelőmunkája során teljesíti a Zöld Óvodai Kritériumrendszerben (1. sz. melléklet) foglalt tartalmak 80%-át, valamint igazolni tudja önértékelésében, hogy a legutoljára elnyert címet követő 3 év alatt a pedagógiai hozzáadott érték terén a fenntarthatóság pedagógiáját 80%-ban megvalósította a 3/A és a 7/ A sz. számú melléklet alapján.
Újra-pályázóként csak azok a feladat-ellátási helyek nyújthatnak be pályázatot, akik rendelkeznek 2012-ben vagy legfeljebb 2011-ben elnyert Zöld Óvoda címmel.
A 2010-ben vagy korábban címet nyert feladat-ellátási helyek csak első pályázóként pályázhatnak.
Pályázati feltételek az Örökös Zöld Óvoda Cím elnyerésére:
Minden olyan feladat-ellátási hely pályázhat, amely már három alkalommal elnyerte a “Zöld Óvoda” címet, és a 7/B mellékletben igazolta a Zöld Óvodai Kritériumrendszerben foglaltak megvalósítását. Az Örökös Zöld Óvoda cím elnyeréséhez kérjük, hogy csatolják az intézmény (vagy Alapító Okirattal igazolt jogelődje) által korábban elnyert “Zöld Óvoda” oklevelek másolatait.
A pályázat benyújtásához az alábbi dokumentumok teljes körű benyújtása szükséges:
Első alkalommal pályázók esetében:
- Adatlap (2. sz. melléklet)
- Önértékelési szempontsor (3. sz. melléklet)
- Fenntartói támogató nyilatkozat (4. sz. melléklet)
- Nevelőtestületi nyilatkozat (5. sz. melléklet)
- Külső szakember támogató nyilatkozata (6. sz. melléklet) Lásd GYIK
Másodszor, harmadszor, pályázók esetében:
- Adatlap (2. sz. melléklet)
- Önértékelési szempontsor (3/A sz. melléklet)
- Összehasonlító, elemző beszámoló (7/A sz. melléklet)
- Fenntartói támogató nyilatkozat (4. sz. melléklet)
- Nevelőtestületi nyilatkozat (5. sz. melléklet)
- Külső szakember támogató nyilatkozata (6. sz. melléklet) Lásd GYIK
- Alapító Okirat, amennyiben a jogelőd igazolásához szükséges
Örökös Zöld Óvoda címre pályázók esetében:
- Adatlap (2. sz. melléklet)
- Összehasonlító, elemző beszámoló: “Út az Örökös Zöld Óvodához” címmel, amelyben az intézmény bemutatja fejlődési folyamatát (7/B sz. melléklet)
- Fenntartói támogató nyilatkozat (4. sz. melléklet)
- Elkötelezettségi nyilatkozat (8. sz. melléklet)
- Az elnyert “Zöld Óvoda” oklevelek hitelesített másolatai
- Alapító Okirat, amennyiben a jogelőd igazolásához szükséges
A pályázat benyújtásának módja:
Pályázatot benyújtani a jelen felhívás mellékleteként csatolt formanyomtatványok kitöltésével, egy eredeti és egy másolati (“Örökös Zöld Óvoda” címre pályázó intézményeknek egy eredeti) példányban postán, valamint a teljes pályázati dokumentációt elektronikus úton, a zoldovoda@mmgm.hu e-mail címre történő megküldésével lehet.
Az elektronikus dokumentumokat kizárólag Word formátumban fogadjuk el aláírás és pecsét nélkül, de az elektronikusan beküldött dokumentációnak szövegesen meg kell egyeznie a papíralapú dokumentumokkal. Szkennelve csak a Támogató szakember szakmai véleményét, az Oklevelek másolatát (és amennyiben szükséges, az Alapító Okirat megfelelő oldalait) fogadjuk el.
Kérjük, hogy a pályázatot az előírt példányszámban ajánlott küldeményként nyújtsák be az alábbi címre: (Kérjük, ellenőrizzék, hogy a postán a megfelelő dátummal ellátott bélyegző kerüljön a borítékra!)
Magyar Mezőgazdasági Múzeum Közművelődési Főosztály
1367 Budapest 5. Pf. 129.
A borítékon fel kell tüntetni: “Zöld Óvoda cím a benyújtás éve (a továbbiakban: tárgyév) 1. pályázó/ vagy 2. pályázó/vagy 3. pályázó ” illetve “Örökös Zöld Óvoda cím (tárgyév)”
A pályázati dokumentáció a Magyar Mezőgazdasági Múzeum (továbbiakban: MMgM) (http://www.mezogazdasagimuzeum.hu), a Kormányzati portál (http://www.kormany.hu), a Magyarországi Zöld Óvoda Hálózat (http://www.zoldovoda.hu) honlapokon megtekinthetők és letölthetők.
A pályázat elbírálása:
- A pályázatokat a FM és az EMMI által közösen kijelölt Értékelő Bizottság bírálja el, közoktatási szakértők, szaktanácsadók bevonásával.
Az értékelés főbb szempontjai:
Formai értékelés
– A kötelező pályázati dokumentumokat a pályázó intézmény, feladat ellátási hely a kiírásban rögzített módon és formában csatolta.
– A pályázat megfelel a kiírásban rögzített minden formai követelménynek, a kötelező aláírások szerepelnek a dokumentumokon.
Tartalmi értékelés
– A környezeti neveléssel kapcsolatos és a pályázó szempontjából releváns területi prioritások felsorolása, megvalósításuk szintje.
– A helyi óvodai nevelési dokumentumokban a zöld óvodai tartalmak megjelenítésének aránya (konkrét megfogalmazás, területnek megfelelő kiemelésekkel).
– Az óvoda szempontjából a korábbiakban – a pályázat beadásának függvényében 3, 6, vagy 9 – 10 év távlatában – alkalmazott pedagógus-továbbképzések (akkreditált, nem akkreditált külső és belső) száma és azok tartalmának felhasználási aránya. Az óvodai élet folyamatában a környezeti neveléssel kapcsolatos tevékenységek megvalósításának szintje.
– Az eszköz- és felszerelés jegyzék tartalmi értékelése.
– Partnerek, szervezetek együttműködési szintjének és tartalmának értékelése.
– Energiatakarékossági helyi tevékenységek, azok értékelése.
– Az óvodapedagógusok kapcsolódó tevékenységei a Zöld óvoda céljainak megvalósítása érdekében.
– Az óvodai nevelőmunka belső folyamatának értékelése.
– A betervezett, vállalt fejlesztési célok értékelése.
– Az óvoda fenntartójának szándéknyilatkozata a programban való részvétel támogatásáról.
– Az Örökös Zöld Óvoda címre pályázók esetében az elkötelezettségi nyilatkozat minőségi tartalmának értékelése
– Az adatlapok, mellékletek pontos kitöltése, amennyiben az adott szempont az intézményre nem vonatkozik, kérjük, jelölje a “Nem releváns” kifejezéssel.
Az értékelés menete és a döntés
- A közoktatási szakértők, szaktanácsadók a tárgyév április 30-ig postára adott pályázatokról (első értékelési ütem) tárgyév szeptember 1-jéig, a tárgyév szeptember 5-ig postára adott pályázatokról (második értékelési ütem) tárgyév november 20-ig döntenek. A tárgyév szeptember 5. után postára adott küldemények automatikusan a következő naptári évre beadott Zöld Óvoda, Örökös Zöld Óvoda cím pályázataként kerülnek nyilvántartásba.
- A közoktatási szakértők, szaktanácsadók a pályázati értékelő szempontsor alapján véleményezik a beérkezett pályázatokat és javaslatot tesznek az Értékelő Bizottság számára.
- A FM agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkára, és az EMMI közoktatásért felelős helyettes államtitkára az Értékelő Bizottság javaslata alapján 15 napon belül döntést hoz.
- A Magyar Mezőgazdasági Múzeum a döntést követő 10 napon belül levélben értesíti a pályázókat a döntés eredményéről, illetve a nyertes pályázók listáját az MMgM (http://www.mezogazdasagimuzeum.hu), a Magyarországi Zöld Óvoda Hálózat (http://www.zoldovoda.hu) honlapján és a Kormányzati portálon (http://www.kormany.hu), közzéteszi.
A “Zöld Óvoda” és az “Örökös Zöld Óvoda” cím és oklevél ünnepélyes átadásáról a nyertes pályázókat külön értesítjük.
További információk:
– A “Zöld Óvoda” címet a nyertes pályázó a nyertesek listájának közzététele napjától számított három naptári éven keresztül használhatja.
– A “Zöld Óvoda” cím – a kritériumrendszer alapján – a három éves periódus végén – újabb pályázat útján ismét megszerezhető.
– A címet harmadszor elnyert sikeres pályázók számára a Zöld Óvoda programon belül – mint a program bázisóvodája, – mentori feladatok vállalására is lehetőségük nyílik.
– Érvényesen pályázni csak a jelen pályázathoz tartozó, megfelelően kitöltött pályázati adatlap, továbbá a szükséges mellékletek teljes körű benyújtásával lehet, melyeket az óvoda vezetőjének kell hitelesítenie aláírásával és az óvoda körbélyegzőjének lenyomatával.
– A Címet elnyerő intézmények oklevelet kapnak, mely igazolja, hogy az intézmény jogosan használja a “Zöld Óvoda” és az “Örökös Zöld Óvoda” címet és emblémát.
– Ha a címet már korábban elnyert intézmények három év után új pályázattal nem kezdeményezik a cím birtoklásának meghosszabbítását, akkor a három év lejártával a címet automatikusan elveszítik.
A 2010-ben vagy korábban címet nyert feladat-ellátási helyek első pályázóként indulhatnak a pályázaton. Az előzőleg megszerzett Címet a pályázat kiírója véglegesen elvesztettnek tekinti.
– Az intézmények a Címnek megfelelő tevékenységét a környezetvédelemért felelős minisztérium valamint az oktatásért felelős minisztérium, (a jelen pályázat kiírásának időpontjában a Földművelésügyi Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma) valamint az általuk felkért szakemberek ellenőrzik a Cím használatának ideje alatt.
– Az “Örökös Zöld Óvoda” cím visszavonásig érvényes. Egyebekben az “Örökös Zöld Óvoda” címmel rendelkező intézmények jogai és kötelezettségei a “Zöld Óvoda” címmel rendelkező intézmények jogaival és kötelezettségeivel megegyeznek.
HIÁNYPÓTLÁSRA EGYSZERI ALKALOMMAL, AZ ARRA TÖRTÉNŐ FELSZÓLÍTÁS ÁTVÉTELÉT KÖVETŐ HÁROM MUNKANAPON BELÜL VAN LEHETŐSÉG!
A pályázat benyújtása
A pályázat beadása folyamatos, az értékelés a tárgyév során két ütemben történik:
- ütem: tárgyév április 30. (a postabélyegző kelte az elektronikus rögzítés ideje)
- ütem: tárgyév szeptember 5. (a postabélyegző kelte az elektronikus rögzítés ideje)
A tárgyév szeptember 5. után benyújtott pályázatok automatikusan a következő év pályázataként kerülnek nyilvántartásba.
A pályázatról, további információt a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és a Földművelésügyi Minisztérium részéről a következő elérhetőségeken kaphat: 06-20-215-1928; 06-1-795-3854 (üzenetrögzítős) munkaidőben hétfőtől csütörtökig 8-12 és 13-16:30 óra között, pénteken 8-14 óráig, illetve e-mailen a zoldovoda@mmgm.hu és az aszf@fm.gov.hu címen.
A pályázatok összeállításában az FM Zöld Óvoda Bázisintézmények megkeresésre, segítséget nyújtanak. Elérhetőségük megtalálható a Magyarországi Zöld Óvoda Hálózat (http://www.zoldovoda.hu) honlapján.
Forrás: pafi.hu
Írta: ovonok.hu
[product id=”17324″]