A cikk első részét ITT olvashatja.

 

A szülők példamutató magatartása rendkívül fontos!! Több amerikai felmérés is azt mutatta, hogy a kisgyermekek, de a nagyobbak többsége is nyitott és hajlik az egészséges étkezést szem előtt tartó szülő szavára, s megfogadja az ételek minőségére és mennyiségére vonatkozó tanácsait, ha az a szülő számára is fontos. Különösen igaz ez, ha rendszeresen együtt étkezik a család és a szülő is buzdítja a gyermeket, hogy a zöldség és gyümölcsféléből is vegyen. Sok esetben kitartónak kell lennie a szülőknek, de mindenképpen megéri!!!! Ne legyen TV előtti étkezés, lehetőség szerint jó lenne a Tv reklámok kiiktatása, csábító, rossz hatásuk miatt.

 

Igyekezzünk az apróság minél többféle érzékszervét (látás, szaglás, tapintás, hallás) is bevonni a megismerés folyamatába. Az adott évszakra jellemző gyümölcsök, zöldségek közös beszerzésekor – pl. piaci látogatás alkalmával – lehetőség nyílik a termények összehasonlítására, a  különböző tulajdonságok megtapasztalására (pl. kicsi-nagy, érett-éretlen, kemény-puha, stb.). A vásárolt alapanyagok felhasználásában is részt vehetnek az apróságok – pl. összetéphetik a fejes saláta levelét, figurákat formázhatnak tésztából, összekeverhetik a saláta összetevőket, stb. – de a díszítésbe, tálalásba, terítésbe is bevonhatjuk őket. A kellemes légkörben, együtt elkészített és elfogyasztott étel az étkezéshez való jó viszony alapja.

 

Kiváló reggelik lehetnek: szendvicsek, feltétnek: zöldségpástétom, húskrém, sovány sonka, tojáskrém, töltött tojás, friss zöldfűszerekkel ízesítve, természetesen nyers zöldséggel kiegészítve, különféle kásák pl. zabkása, kukoricakása, esetleg lehet hozzá adni aszalt gyümölcsöket, de nyerset is.

 

Tízóraira, uzsonnára: lehet nyers gyümölcsöt magában, néhány szem olajos maggal pl. dió, mandula, stb., natúr joghurttal, sajttal, túróval, nyers idényzöldséget.

 

Ebéd, vacsora: a zöldségeket levesben is jól használhatjuk. Azoknak a gyerekeknek, akik nem szeretik a darabos zöldségeket, a krémlevesek jó megoldást adhatnak, ahol elrejtjük a zöldséget, viszont a vitamin, ásványi anyag, rost tartalom megmarad. A zöldségeket főzelékként is adhatjuk a gyerekeknek, viszont arra érdemes odafigyelni, hogy szintén ne főzzük agyon a zöldséget, valamint ne használjunk annyi lisztet és zsiradékot a rántáshoz sűrítésképpen, inkább saját anyagával, vagy habarással sűrítsünk. A zöldségeket salátaként is adhatjuk a gyerekeknek.  A gabonákat is változatosan fogyasszák, a fehér tészta helyett sokkal jobb a teljes kiőrlésű tészta, barna rizs, emellett az árpa, amaránt, hajdina, quinoa is jó minőségű gabona.

 

Néhány konkrét példa, mivel válthatók ki a kevésbé, vagy egyáltalán nem egészséges ételek:

 

Kerülendő Javasolt
finomított fehér lisztből készült kenyér, pékáruk magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű kenyér, pékáru
fehér liszt graham-, rozs-, teljes kiőrlésű búza liszt
fehér rizs barna rizs, köles, bulgur, hajdina, amaránt
zsíros vöröshúsok sovány vörös hús, szárnyasok bőr nélkül, tengeri halak
túl sok hús hüvelyesek, gombák
zsíros, ízesített tejtermékek natúr joghurt, kefír,  sovány sajtok
állati zsiradék növényi olajok változatosan
bő zsírban sült húsok grillezett, párolt, sütőzacskóban sütött húsok
olajban sült burgonya héjában főtt, tepsiben, héjában sült burgonya
konzerv friss zöldség
húsleveskocka zöld fűszerek, szárított zöldségek
majonézes mártás joghurtos mártás
háztartási ecet frissen facsart citromlé, balzsam ecet, almaecet, vörösbor ecet
túl sok fehér, finomított kristálycukor méz, barna cukor, fruktóz, juharszirup, csicsóka sűrítmény, nyírfacukor, sztívia
nehéz, krémes, cukros sütemények könnyű, joghurtos, gyümölcsös sütemények
egyéb édesség pl. csoki, keksz friss, aszalt gyümölcs, natúr gyümölcs chipsek
chips, ropi, sós keksz natúr olajos magvak, nyers zöldségek, zöldség chipsek
cukros gyümölcslevek, cukrozott szénsavas üdítők, alkohol tiszta víz, gyógynövényteák, friss és cukormentes rostos levek
túl sok só szezámsó, zellersó, fűszersó, zöldfűszerek (bazsalikom, kakukkfű, rozmaring, zsálya, kapor, petrezselyem oregánó, majoranna stb.), citromlé

Király Éva dietetikus

 

Forrás: http://gondolkodjegeszsegesen.hu