Az óvodának a gyermek értelmi, beszéd-, hallás-, látás-, mozgásfejlődésének eredményét rögzítenie kell. Ennek szükség szerint, de legalább félévenként meg kell történnie.
A SZAKÉRTŐI BIZOTTSÁG ELŐTTI MEGJELENÉS KIKÉNYSZERÍTHETŐ
A miniszteri rendelet alapján az óvodai tájékoztatásnak ki kell térnie a szülői kötelességek nem megfelelő teljesítéséből eredő következményekre is.
Ez azt jelenti, hogy – a miniszteri rendelet 63. § (3) bekezdése értelmében – amennyiben a szülő az óvoda döntésében foglaltaknak önként nem tesz eleget, az óvoda vezetőjének be kell szereznie a szülő nyilatkozatát, amely azt tartalmazza, hogy nem ért egyet az óvoda gyermekével kapcsolatos döntésével.
Fontos, hogy ezt követően az óvoda nem jogosult a szülővel szemben közvetlenül eljárni, hanem a szülői egyet nem értést alátámasztó nyilatkozatának megküldésével értesítenie kell a gyermek lakóhelye szerint illetékes járási hivatalt. Ez a hatóság jogosult ugyanis arra, hogy közigazgatási eljárás keretében, hatósági úton, határozati formában kötelezze a szülőt kötelezettségének betartására, többek között arra, hogy gyermekével jelenjen meg a szakértői bizottság előtt.
A GYERMEK FEJLŐDÉSÉT DOKUMENTÁLNI KELL!
A miniszteri rendelet 88. §-a értelmében az óvoda által használt kötelező nyomtatványok közé tartozik a gyermek fejlődését nyomon követő dokumentáció is. A miniszteri rendelet 93/A §-a alapján a gyermek fejlődését nyomon követő dokumentáció a gyermek fejlődéséről folyamatosan vezetett olyan dokumentum, amely tartalmazza a gyermek fejlettségi szintjét, fejlődésének ütemét, a differenciált
nevelés irányát.
A gyermek fejlődését nyomon követő dokumentáció kötelező tartalmi eleme
- a gyermek anamnézise,
- a gyermek fejlődésének mutatói (érzelmi-szociális, értelmi, beszéd-, mozgásfejlődés), valamint
- az óvoda pedagógiai programjában meghatározott tevékenységekkel kapcsolatos egyéb megfigyelése,
- a gyermek fejlődését segítő megállapítások, intézkedések, az elért eredmény,
- amennyiben a gyermeket szakértői bizottság vizsgálta, a vizsgálat megállapításai,
- a fejlesztést végző pedagógus fejlődést szolgáló intézkedésre tett javaslatai,
- a szakértői bizottság felülvizsgálatának megállapításai,
- a szülő tájékoztatásáról szóló feljegyzések.
A cikk teljes terjedelmében a novemberi Óvodai Jogfutárban olvasható.