A játékosság mindenféle pedagógiai munkának alapkritériuma, ezt a tanítás, fejlesztés érdekében mindannyian hasznosítjuk is. A játék folyamatához szorosan kapcsolódik az eszköz, a játéktárgy varázsa, feladata, szabályai.
Megyerné Fodor Zsuzsanna gyógypedagógus–logopédus, az inkluzív nevelés okleveles tanára, mesterpedagógus, fejlesztőpedagógiai és köznevelési szakértő e-bookban gyűjtötte össze tanulási képességeket fejlesztő játékötleteit, ebből osztunk meg most egyet-egyet a hallás- és memóriafejlesztéssel kapcsolatosan.
Hallásfejlesztéshez – Ceruzacsörgő
Anyagok: ceruza, kindertojás műanyag belseje, akrilfesték, lakkfilc, apró magok, gyöngyök
Eszközök: olló, ecset, tálka
Alkalmazott technikák: lyukasztás, festés, díszítés
Fejlesztési területek: kézügyesség, auditív észlelés, hangirány felismertetés, ritmusérzék, figyelem
A műanyag tojáson lyukat fúrunk, félbehajtjuk, beletoljuk a ceruzát. Megtöltjük apró gyöngyökkel, ráhajtjuk a tetejét, azon is áttoljuk a ceruzát. Festjük, díszítjük.
Memóriafejlesztéshez – Mit rejt a tojás?
Anyagok: 6-os tojástartó, 6 db kindertojás műanyag belseje, apró tárgyak, esetleg kódoló lap
Eszközök: –
Alkalmazott technikák: illesztés
Fejlesztési területek: emlékezet, figyelem, kézügyesség, gondolkodás
A műanyag tojásokat megtöltjük egy-egy tárggyal. A gyerekek a tojástartóból kivéve megnézik a tojásokat. Visszazárva a dobozokat, fel kell sorolni, melyik helyen mit rejt a tojás? Elmondhatják visszafelé, fordított sorrendben; beazonosíthatjuk számokhoz, színekhez, jelekhez, vagy térirány-megjelöléssel kérdezhetünk a tárgyakra: Mi van itt? Mi van tőle jobbra? Fölötte? stb.
Fejlesztő eszközök, játékok készítése a tanulási képességek fejlesztéséhez