A gyerekek és családok számíthatnak a magyar államra, számíthatnak Magyarország törvényhozóira – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke egy a gyermekjogokról rendezett nemzetközi konferencián.
A Nyitott szemmel a gyermekek védelmében című tanácskozáson a házelnök köszöntőjében kiemelte ugyanakkor, hogy az állam a legjobb szándék mellett sem képes minden problémát kezelni, a jog nem elég, ha nincsenek olyanok, akik hajlandóak tenni és ha kell, küzdeni a jogok érvényesítéséért. Bátor közszolgákra és civilekre van tehát szükség: elkötelezett gyermekvédelmi szakemberekre, rendőrökre, ügyészekre, politikusokra és közéleti személyiségekre – jelentette ki. Kövér László közölte: a gyermekek jogairól nem lehet kívülállóként tanácskozni, mert “mi is voltunk gyermekek, és úgy illik, hogy minden tartozást valamikor kiegyenlítsünk”. A gyermekek ügye a jövő ügye, hiszen minden közösségnek olyan jövője lesz, amilyenek a gyermekei – mondta. Kifejtette: “minden gyermeknek elsősorban szeretetre van szüksége”. Az állam kifizetheti ugyan az ellátórendszer költségeit és segítheti azokat, akik a gyermekek védelmében dolgoznak, de sosem pótolhatja az otthont, a családot. Az államnak ezért, amikor a gyermek mellé áll, elsősorban védelmet kell nyújtania és támogatást kell adnia annak a közösségnek, amelynek szeretetében, biztonságában felnő, vagyis a családnak. Hozzátette: a gyermeknek mindenekelőtt joga van a családjában, a környezetében megkapni mindazokat a lehetőségeket, amelyek révén a közösségnek testben és lélekben ép tagjává válhat. A házelnök arról is beszélt, hogy a gyermek jogai részben szűkebbek, részben mások, mint a felnőtteké.
A gyermeknek elsősorban gondoskodáshoz van joga, és “nem szabad engednünk, hogy egyes politikai csoportok éppen a gyermekjogokat, a gyermekek méltóságát használhassák valódi jelentésükből és értelmükből kiforgatva eszközül közösség- és családromboló céljaik érdekében” – tette hozzá. Kövér László szerint “feneketlen mélységek nyílnak meg”, amikor a gyerekek rovására elkövetett bűncselekményekről beszélnek, ezek ellen küzdenie kell az államnak, a nemzetközi szervezeteknek és a helyi közösségeknek. A feladat rendkívül összetett: meg kell szüntetni a kiváltó okokat, szigorúan ellenőrizni kell a jogok érvényesülését, és kíméletlen szigorral meg kell büntetni az elkövetőket – mondta. Ékes Ilona országgyűlési képviselő, a konferenciát szervező ERGO Európai Regionális Szervezet elnöke emlékeztetett: november 20. a gyermeki jogok világnapja. Fontos, hogy V4-es partnereikkel új keretbe helyezzék a gyermekjogokkal kapcsolatos gondolkodást és közbeszédet – mondta. A képviselő hangsúlyozta a gyermekekkel szemben elkövetett bűncselekmények, a gyermekprostitúció, a gyermekpornográfia és a gyermekkereskedelem ellen küzdelem jelentőségét. Változást csak együttműködéssel és a közgondolkodás megváltoztatásával lehet elérni – hangoztatta. A konferencia alkalmával kiadott sajtóközleményben azt írták, hogy a gyermekek jogainak betartatása és érvényre juttatása azért nehéz feladat, mert kiszolgáltatottak, védelemre szorulnak, jogi szempontból nem cselekvőképesek, nem tudnak élni a jogérvényesítés általános eszközeivel. Éppen ezért a jogsértések gyakran rejtve maradnak, kevés gyermekjogi eljárás indul.
A gyermekek nem tudják, hogy jogsértés esetén kihez fordulhatnak, sőt sokszor nincsenek is tisztában a jogaikkal. A szerdai konferencia célja, hogy a visegrádi négyek (V4: Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) szakértői közösen keressenek megoldást a jogsértések megelőzésére, a megtörtént esetek felderítésére és az áldozatok gondozására. A tanácskozáson a törvényhozás, a döntéshozók, az oktatási és civil szervezetek együttműködési lehetőségeit tekintik át – áll a közleményben.